سرزمین منا کجاست؟(شیعه.shitte)  چاپ

تاریخ : 1391/09/13 در ساعت 08:10 ب.ظ

مِنا ( مِنی )، محلی است در یک فرسخی شهر مکه که بیشترین اعمال حج در آن جا انجام می شود.
رمى جمرات در منا از مهم ترین ارکان اعمال ایام تشریق است و در روایات آمده است که ابلیس براى بار اول در جمره عقبه خود را بر حضرت ابراهیم (علیه السلام) نمایاند و آن حضرت با سنگریزه هایى او را از خود دور ساخت و ابلیس دیگر بار در جمره وسطى و اولى راه را بر او بست و ابراهیم (علیه السلام) بار دیگر او را با پرتاب سنگ گریزان کرد. و ابلیس به هنگام فرار به سرعت گریخت. و جمره و اجمار به معناى شتاب کردن و گریختن است; زیرا که شیطان در این مکان از برابر ابراهیم گریخت و لذا افراد باید در این محل با رمى جمره و انداختن سنگ بر شیطان ظاهر، شیطان درون را نیز سرکوب کنند تا از شیطان پیروى نکند.
از دیگر وظایف زائر در منا ذبح قربانى است ، در همان مکانى که ابراهیم اسماعیل خویش را به قربانگاه برد تا به فرمان ایزدى امتحان سختى را پس دهد.انسان همراه با وظیفه قربانى به ظاهر گوسفند در راه خدا، باید نفس خود را بکشد و هواى خویش را سرببرد تا چشمش به دنیا و جمال آن نیفتد. تمام اعمال حج، جلوه معنوى و ملکوتى مخصوص به خود را همراه دارد.
قربانى در ظاهر، قربانىِ باطن مى طلبد. اگر زائرى در منا سرخود را مى تراشد و به زیبایى اش لطمه مى زند. در اصل، غرور و تکبرش را منکوب مى کند.حاجى به هنگامى که از قربانگاه منا برمى گردد، باید سر به زیر تیغ بگذارد و زیبایى ظاهرى خود را در راه خدا فدا کند.
اذن ورود به حرم پس از انجام اعمال مواقف سه گانه، زائر از پروردگار خویش اذن ورود به حرم و بازگشت به مکّه را مى طلبد تا براى انجام اعمال حجّ تمتع آماده شود.
از نظر موقعیت جغرافیایی ، نزدیکترین موقعیت منا به مکه، جمره عقبه است؛ جایی که نخستین بار مسلمانان یثرب با رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم بیعت کردند و بیعت آنان با نام « بیعة العقبه » شهرت یافت.
دورترین قسمت آن نیز وادی محسّر است که میان مزدلفه و منا قرار دارد در وجه نامگذاری آن اختلاف است. برخی می گویند: هنگامیکه جبرئیل خواست از آدم علیه السلام جدا شود به وی گفت « تمَن» از خدای خود چیزی بخواه؛
آدم گفت : « اتمنی الجنه» بهشت را آرزو دارم و به نقلی جبرئیل به حضرت ابراهیم علیه السلام چنین پیشنهادی کرد، او آرزو کرد ای کاش به جای اسماعیل علیه السلام خداوند قربانی شدن گوسفندی را بپذیرد.
بنابراین چون این دو ماجرا هر دو در همین سرزمین اتفاق افتاد به آن « منی » گفته اند، یعنی سرزمین تمنا و آرزوی آدم و ابراهیم علیه‌السلام.